Приватне акціонерне товариство «Янівське»

Характеристика місця, де стався нещасний випадок

ПАТ «Янівське» розташоване в м. Красний Луч Луганської області, смт Княгинівка. Товариство «Янівське» – раніше центральна збагачувальна фабрика «Яновська», що була збудована в 1959 році та здійснювала переробку продукту, що добувався Янівським гідрорудником.

Сьогодні ПАТ «Янівське» переробляє й збагачує давальницьку вугільну сировину марок А і Т, що надходять від шахт постачальників.

Згідно з проектом, основними технологічними процесами роботи фабрики є:

– підготовка рядового вугілля до збагачення;

– збагачення машинного класу вугілля методом гідравлічного відсадження;

– збагачення тонкозернистого шламу методом флотації;

– освітлення оборотної води;

– сушіння флотоконцентрату;

– виділення й обробка шламів.

У процесі збагачення випускається товарна продукція сорту АКО, АМ, АС, АШоб, АШ, що використовується в енергетичних цілях та для побутових потреб. Фабрика працює за водошламовою схемою на замкнутому циклі оборотного водопостачання. Скидання в природні водойми немає.

Нещасний випадок стався на стрічковому конвеєрі В-1000, що розташований у будівлі цеху збагачення. Стрічковий конвеєр залучається до технологічного процесу основного виробництва – збагачення машинного класу – і призначений для транспортування концентрату класу 1-6 мм до відповідного бункера, після його класифікації і зневоднення. Довжина конвеєра складає 17,5 м, ширина конвеєрної стрічки – 1000 мм. Конвеєр складається з жорсткого става, на якому кріпляться роликоопори, стрічки, хвостова і приводна станції, виносний барабан. Приводна станція стрічкового конвеєра складається з приводного барабана і двох барабанів, що відхиляють стрічку.

До настання нещасного випадку приводна станція стрічкового конвеєра було огороджена металевою сіткою, що не повною мірою виконувала свої функції з недопущення працівників підприємства у небезпечну зону деталей, що обертаються, через наявність вільного неогородженого простору між стрічкою конвеєра і металевою сіткою (0,2×1,15 м). Відсутнє електричне блокування запуску конвеєра при знятій огорожі. Над приводним барабаном зліва по ходу конвеєра обірвано захисний полок. З боку обслуговування стрічкового конвеєра пошкоджено пристрій для відключення приводу конвеєра з будь-якої точки його довжини.

Після настання нещасного випадку, неподалік приводної станції була знайдена лопата, пошкоджена рухомими частинами приводної станції стрічкового конвеєра. З боку обслуговування конвеєра було знято огорожу приводної станції для можливості вивільнення потерпілого.

Місце нещасного випадку не повною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з охорони праці та технологічній проектній документації.

Обставини, за яких стався нещасний випадок

Начальник зміни основного виробництва Ковтун Т. С. видав наряд підсобному робітнику Ц. на прибирання вугілля, що просипалось в районі хвостової частини стрічкового конвеєра В-1000, машиністу насосних установок Халтуриній В. В. на обслуговування насосних установок і здійснення контролю за роботою стрічкових конвеєрів В-1000 у будівлі цеху збагачення, а іншим працівникам зміни – на обслуговування устаткування, обладнання, машин і механізмів згідно з розташуванням та технологією виробництва зі збагачення вугілля. Контроль за безпечним виконанням робіт згідно з виданим нарядом здійснювала начальник зміни основного виробництва Ковтун Т. С., яка перед початком виконання робіт не оглянула і не забезпечила перевірку стану огородження рухомих частин стрічкових конвеєрів для недопущення потрапляння працівників у небезпечну зону.

Через деякий час насосна установка на позначці +0.0 будівлі цеху збагачення почала протікати і Халтурина В .В. телефоном повідомила про це оператора пульта управління Пастушенко Л. І., яка направила чергового електрослюсаря з ремонту обладнання Ситніка Є. Г. для усунення несправності. Ще через деякий час Ситнік Є. Г. і Халтурина В. В. почули, що стрічковий конвеєр В-1000 зупинився. Під час огляду стрічкового конвеєра вони побачили, що Ц. знаходиться в непередбаченому нарядом місці за огородженням приводної станції, затиснений головою вниз між приводним барабаном, стрічкою і барабаном, що відхиляє. Халтурина В. В. зателефонувала оператору пульта управління Пастушенко Л. І. і повідомила про нещасний випадок. Оператор викликала реанімаційну протишокову групу 5ВГРЗ, швидку допомогу і повідомила начальника зміни і керівництво підприємства про нещасний випадок. У цей час Ситнік Є. Г. оглянув потерпілого і побачив, що той непритомний, проте ще живий. На місце нещасного випадку прибула начальник зміни Ковтун Т. С. і переконавшись, що самостійно звільнити потерпілого неможливо, покликала на допомогу вантажників вагонів. Після зняття огородження приводної станції, ослаблення натяжки стрічки, вони звільнили Ц., поклали на носилки і транспортували до будівлі адміністративно-побутового комплексу. Робітники РПГ 5ВГРЗ, які прибули на місце нещасного випадку, оглянули потерпілого і констатували його смерть.

Небезпечним і шкідливим виробничим фактором, що вплинув на настання нещасного випадку, є рухомі частини виробничого обладнання.

Причини настання нещасного випадку

Обстеживши місце, вивчивши технічну документацію, опитавши свідків та інших осіб, які причетні до нещасного випадку, враховуючи висновок акта судово-медичного дослідження й акта судово-токсикологічного дослідження, враховуючи вплив небезпечного виробничого фактора, комісія встановила, що причинами нещасного випадку є:

Основна технічна:

1. Незадовільний технічний стан засобів виробництва, що спричинило наявність вільного простору, який не огороджений між стрічкою конвеєра і металевою сіткою (0,2×1,15 м) унаслідок чого є доступ до рухомих частин приводної станції стрічкового конвеєра В-1000.

Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.24, п. 1.25, п. 1.29, п. 1.30, п. 4.2, п. 4.3 Правил безпеки на підприємствах зі збагачування і брикетування вугілля (сланців).

Супутні організаційні:

1. Порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів тощо, що спричинило виконання робіт потерпілим у небезпечній зоні частин, що рухаються, а саме приводної станції стрічкового конвеєра під час його роботи.

Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці»; п. 4.2, п. 4.19 Правил безпеки на підприємствах зі збагачування та брикетування вугілля (сланців);

2. Невиконання вимог Інструкції з охорони праці, що спричинило виконання потерпілим робіт у місці, що не передбачене нарядом і з недотриманням нормативно-правових актів з охорони праці та чинного законодавства.

Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.2, п. 1.18 Правил безпеки на підприємствах зі збагачування і брикетування вугілля (сланців);

3. Невиконання посадових обов’язків у частині зниження контролю з боку нагляду підприємства за дотриманням нарядної системи, виробничої і технологічної дисципліни серед працівників підприємства, правил і норм з охорони праці та за безпечним виконанням робіт протягом зміни згідно з технологією виробництва й інструкціями за професіями з охорони праці.

Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.2, п. 1.25 Правил безпеки на підприємствах зі збагачування та брикетування вугілля (сланців).

Заходи з усунення причин нещасного випадку

1. Директору підприємства забезпечити дотримання працівниками інструкцій за професіями з охорони праці і посадових інструкцій. Термін виконання – постійно.

2. Директору, головному інженеру, начальнику основного виробництва, змінному нагляду:

– забезпечити експлуатацію рухомих частин обладнання, устаткування, машин і механізмів, що є джерелом небезпеки для працівників лише за наявності огороджень, що унеможливлюють потрапляння працівників у зону їхньої дії. Термін виконання – постійно;

– забезпечити експлуатацію обладнання, устаткування, машин і механізмів відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці, інструкцій (керівництв) з їх експлуатації та згідно з вимогами чинного законодавства. Термін виконання – постійно;

– посилити контроль з боку нагляду підприємства за технологічною та виробничою дисципліною, приділивши особливу увагу дотриманню працівниками підприємства нарядної системи, виробничої та технологічної дисципліни серед працівників підприємства, правил і норм з охорони праці та за безпечним виконанням робіт протягом зміни згідно з технологією виробництва й інструкцією за професіями з охорони праці. Термін виконання – постійно.

3. Головному інженеру, начальнику основного виробництва, головному механіку:

– комісією, призначеною наказом по підприємству, провести перевірку виконання вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машини і механізмів, приділивши особливу увагу наявності огородження частин, що рухаються, яке унеможливлює потрапляння працівників підприємства в їх небезпечну зону. Термін виконання – триденний термін;

– провести повторне ознайомлення працівників, зайнятих на обслуговуванні обладнання, устаткування, машин і механізмів з вимогами безпеки під час їх експлуатації, приділивши особливу увагу недопущенню виконання робіт у небезпечній зоні частин, що рухаються, під час їх роботи. Термін виконання – протягом доби.

4. Головному інженеру, начальнику основного виробництва, заступнику директора з охорони праці:

– повторно ознайомити робітників підприємства з інструкціями за професіями з охорони праці й технологічною проектною документацією, звернувши особливу увагу на виконання робіт у місцях, що передбачені нарядом, дотримання розроблених заходів безпеки під час виконання особливо небезпечних робіт у небезпечних зонах частин, що рухаються. Термін виконання – три дні.

5. Головному інженеру, начальнику основного виробництва:

– усунути порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що виявлені під час спеціального розслідування. Термін виконання – до початку виконання робіт.

6. Заступнику директора з охорони праці:

– з причинами, обставинами і заходами щодо запобігання подібних випадків ознайомити робітників підприємства на позмінних зборах.

Висновки комісії

Оглянувши місце, вивчивши технічну документацію, ознайомившись із пояснювальними записками і протоколами опитування свідків нещасного випадку й інших осіб, які причетні до нещасного випадку, враховуючи висновок акта судово-медичного дослідження й акта судово-токсикологічного дослідження, враховуючи вплив небезпечного виробничого фактора, комісія зі спеціального розслідування дійшла висновку, що даний нещасний випадок пов’язаний з виробництвом і підлягає обліку в ПАТ «Янівське».

Комісія вважає, що особами, дії або бездіяльність яких призвели до нещасного випадку, є:

1. Начальник основного виробництва Мирошніченко Н. Б., яка не забезпечила дотримання виробничої і технологічної дисципліни серед працівників підконтрольної дільниці, дотримання працівниками дільниці вимог з безпечного виконання робіт і нарядної системи, не вжила заходів з недопущення порушень Інструкцій з охорони праці, що можуть призвести до нещасних випадків, та не організувала належного технічного обслуговування виробничого обладнання.

Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.18, п. 1.24, п. 1.25 Правил безпеки на підприємствах зі збагачування і брикетування вугілля (сланців); п. 2.10, п. 4.3 Посадової інструкції начальника основного виробництва;

2. Начальник зміни основного виробництва Ковтун Т. С., яка перед початком виконання робіт працівниками другої зміни не оглянула і не забезпечила перевірку стану огородження частин стрічкових конвеєрів, що рухаються (позиція 370, 359), щодо недопущення працівників у їх небезпечну зону, знизила контроль за дотриманням нарядної системи, виробничої і технологічної дисципліни серед працівників керованої зміни, правил і норм з охорони праці та за безпечним виконанням робіт протягом зміни згідно з технологією виробництва й інструкцією за професіям з охорони праці, не забезпечила дотримання працівниками керованою нею зміни вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів, а також виконання робіт у місцях, що вказані у наряд.

Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.2, п. 1.14, п. 1.18, п. 1.24, п. 1.25, п. 1.29, п. 1.30, п. 4.2, п. 4.3 Правил безпеки на підприємствах зі збагачування і брикетування вугілля (сланців); п. 2.1 Посадової інструкції начальника зміни;

3. Підсобний робітник основного виробництва Ц., який порушив вимоги безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин і механізмів, виконував роботи в небезпечній зоні частин, що рухаються, приводної станції стрічкового конвеєра під час його роботи, виконував роботи у місці, що не передбачене нарядом, і не дотримувався нормативно-правових актів з охорони праці, чинного законодавства, а також технологічної та виробничої дисципліни.

Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.2, п. 1.1.29, п. 4.19. Правил безпеки на підприємствах зі збагачування і брикетування вугілля (сланців); п. 1.4, 2 (а, в, е) Інструкції з охорони праці для підсобного робітника.

Враховуючи ступінь відповідальності кожного за нещасний випадок, комісія зі спеціального розслідування пропонує в.о. директора ПАТ «Янівське» Сухову Ю. В.:

1. Начальника основного виробництва Мирошніченко Н. Б. притягнути до дисциплінарної відповідальності;

2. Прийняти рішення про доцільність перебування на займаній посаді начальника зміни основного виробництва Ковтун Т. С.

Комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку зустрілася з сім’єю потерпілого, розглянула питання щодо розв’язання соціальних проблем, що виникли внаслідок нещасного випадку, також сім’ї потерпілого були надані роз’яснення щодо їх прав у зв’язку з настанням нещасного випадку згідно з чинним законодавством.

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика