Шахта «Коаснолиманська» ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська»

Характеристика місця, де стався нещасний випадок

Шахта «Краснолиманська» розташована у м. Родинське Донецької області і входить до складу ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська»» Міненерговугілля України. Вуглевидобувне підприємство введено в експлуатацію у 1958 році. Сьогодні виробнича потужність підприємства складає 1300 тис. тонн вугілля на рік.

Шахтне поле розкрите п’ятьма вертикальними стволами, з яких три повітряподавальні та два вентиляційні. Нині шахтою розробляються три пласти 13, к5, т42 потужністю 0,9-3,5 м з кутом падіння 6-12°.

Спосіб підготовки – панельний, система розробки – довгі стовпи по простяганню. Очисні роботи ведуться на глибині 760-1136 м. У роботі знаходяться три лави, що обладнані механізованими комплексами.

Шахта є небезпечною за раптовими викидами вугілля і газу, за вибуховістю вугільного пилу.

Проведення панельних виробок здійснюється за допомогою прохідницьких комбайнів КСП-32, КСП-42; квершлагів – буропідривним способом з навантаженням гірничої маси породонавантажувальними машинами.

На ділянці, де стався нещасний випадок, хідник закріплено металевим арковим кріпленням АП-18,3, покрівля і боки затягнуті залізобетонною затяжкою. По центральній осі виробки прокладено рейкову колію Р-24 шириною 900 мм по дерев’яним шпалам. З північного боку виробки, на висоті 1,5-1,8 м від підошви, прокладено протипожежний трубопровід діаметром 150 мм. Для доставки вантажів по хіднику застосовувалась лебідка ЛВ-45.

Місце нещасного випадку збережено, але не в повному обсязі, у зв’язку з вивільненням потерпілого з-під лебідки ЛВ-45 відділенням оперативного взводу 10 ВГРЗ.

Обставини, за яких стався нещасний випадок

Помічник начальника дільниці МДО-1 Насєкін О. І. видав наряд гірничомонтажникам Ш. і Гусаку О. А. на видачу однієї секції комплексу 2КДД та двох вагонів консолей від секцій механізованого кріплення 2КДД по вентиляційному хіднику південного похилу пл. k5 другого ступеня.

Безпосередньо керівництво роботами з доставки секцій механізованого кріплення 2КДД з 11-ї південної лави південного похилу пл. k5 і вентиляційному хіднику південного похилу пл. k5 другого ступеня здійснював помічник начальника дільниці МДО-1 Насєкін О. І.

Ш. залишився на ПК-0+4 вентиляційного хідника південного похилу пл. k5 для керування лебідкою ЛВ-45. Гусак О. А. прослідував на ПК-65 вентиляційного хідника південного похилу пл. k5 для зчеплення з канатом лебідки ЛВ-45 платформи з навантаженою на неї секцією 2КДД. Після причеплення каната лебідки ЛВ-45 до платформи, Гусак О. А. подав по селектору сигнал Ш. на відправку рухомого складу, який проїхав до району ПК-63 по вентиляційному хіднику південного похилу пл. k5 вгору, зупинився і різко поїхав вниз, зупинившись через 5 м.

Гірничий майстер ділянки №1 Кірсанов О. В., проходячи в районі ПК-6 верхнього приймально-відправного майданчика вантажного хідника південного похилу пл. k5 другого ступеня, почув сильний шум і гуркіт, що лунав із заїзду на вентиляційний хідник південного похилу пл. k5 другого ступеня, та прослідував у напрямку шуму.

На заїзді вентиляційного хідника південного похилу пл. k5 другого ступеня Кірсанов О. В. побачив, що на ПК-0+7 вентиляційного хідника південного похилу пл. k5 знаходиться на боці лебідка ЛВ-45, яку було зірвано з фундаменту. Під лебідкою без ознак життя знаходився Ш. Біля місця встанови лебідки були хаотично розкидані анкера кріплення лебідки, електропускова апаратура для живлення лебідки.

Кірсанов О. В. направився до заїзду з вантажного хідника південного похилу пл. k5 2 ступеня, щоб зателефонувати гірничому диспетчеру. В цей час він зустрів помічника начальника дільниці Насєкіна О. І., якому повідомив про нещасний випадок. Насєкін розповів про нещасний випадок гірничому диспетчеру Москалюку Ю. К., який викликав групу РПГ і відділення оперативного взводу 10 ВГРЗ для визволення потерпілого з-під лебідки і повідомив про нещасний випадок керівникам державних служб згідно зі списком №1. Коли відділення оперативного взводу прибуло на місце нещасного випадку, медпрацівник оглянув потерпілого і констатував його смерть.

Причини настання нещасного випадку

Обстеживши місце, вивчивши технічну документацію, опитавши свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку, враховуючи висновок акта судово-медичного дослідження і акта судово-токсикологічного дослідження, враховуючи вплив небезпечного виробничого фактора, комісія встановила, що причинами нещасного випадку є:

Технічні:

1. Неякісне виконання будівельних робіт, невиконання проектних рішень при будівництві фундаменту для лебідки ЛВ-45, а саме:

– не дотримано параметрів фундаменту за габаритами і порядком зведення. За паспортом – 2100х2500х500 мм, фактично – 1700х2500х140-300 мм. Фундамент заглиблено в підошву виробки на 150 мм при проектній глибині 500 мм;

– кріплення лебідки виконано анкерами діаметром 24 мм при проектному діаметрі 30 мм. Довжина трьох анкерів не відповідає проектним вимогам (1180-1300 мм) при проектній довжині 1500 мм.

Порушення п. 1 гл. 5 р. IV, п. 16 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах, п. 3.11 Посадової інструкції завідувача гірничими роботами з виробництва ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 06.07.2010 року, п. 3.14, п. 3.24 Посадової інструкції начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 3.29, п. 3.75 Посадової інструкції заступника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 23.04. 2012 року, п. 3.11, п. 3.75, п. 3.76, п. 3.86 Посадової інструкції помічника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року.

Організаційні:

1. Порушення технологічного процесу: низький рівень контролю за станом охорони праці при веденні робіт з доставки з боку змінного нагляду дільниці МДО-1. Так, 18.09.2012 року в другу зміну перед початком ведення робіт з доставки виробка не обстежувалася лінійним наглядом дільниці щодо безпечного стану кріплення виробки, рейкового шляху, а також технічного стану лебідки ЛВ-45.

Порушення п. 1 гл. 5 р. IV, п. 16 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах, п. 3.75 Посадової інструкції помічника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, розділ «Доставка рухомого складу» Паспорта демонтажу механізованого комплексу 2КДД 11 південної лави південного похилу пл. К5 другого ступеня.

2. Невиконання посадових обов’язків: низькій рівень трудової та виробничої дисципліни на дільниці МДО-1.

Порушення п. 3.40 Посадової інструкції начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 3.68 Посадової інструкції заступника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 23.04.2012 року, п. 3.68 Посадової інструкції помічника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 3.15, п. 3.32 Посадової інструкції гірничого майстра дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 1 гл. 5 р. IV, п. 16 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

Заходи з усунення причин нещасного випадку

Для уникнення аналогічних випадків у подальшому, комісія зі спеціального розслідування пропонує:

1. Генеральному директору ДП «ВК «Краснолиманська»» заборонити роботи з доставки по вентиляційному хіднику південного похилу пл. К5 другого ступеня ДП «ВК «Краснолиманська»». Термін виконання – до 19.09.2012 року;

2. Начальнику дільниці МДО-1 ДП «ВК «Краснолиманська»» ознайомити працівників дільниці МДО-1 з паспортами ведення робіт з демонтажу механізованого комплексу в 11-ій південній лаві південного похилу пл. К5 другого ступеня ДП «ВК «Краснолиманська»». Термін виконання – до 20.09.2012 року;

3. Заступнику директора з охорони праці ДП «ВК «Краснолиманська»» провести позапланову перевірку знань з вимог нормативно-правових актів з охорони праці та технології ведення робіт, робітниками і посадовими особами дільниці МДО-1 ДП «ВК «Краснолиманська»». Термін виконання – до 27.10.2012 року. Обставини і причини нещасного випадку з гірничомонтажником дільниці МДО-1 Ш. довести до відома працівників підприємства на щозмінних зборах з питань охорони праці та розглянути на засіданні постійно діючої комісії з охорони праці. Термін виконання – до 04.10.2012 року.

Висновки комісії

Оглянувши місце нещасного випадку, вивчивши технічну документацію, ознайомившись з пояснювальними записками та протоколами опитування свідків нещасного випадку й інших осіб, які причетні до нещасного випадку, враховуючи висновок акта судово-медичного дослідження і акта судово-токсикологічного дослідження, враховуючи вплив небезпечного виробничого фактора, комісія зі спеціального розслідування дійшла висновку, що вказаний нещасний випадок пов’язаний з виробництвом і підлягає обліку на підприємстві.

Комісія вважає, що особами, дії або бездіяльність яких призвели до нещасного випадку, є:

1. Завідувач гірничими роботами з виробництва Бережной Д. С., який не забезпечив дотримання технологічних процесів і режимів, що визначають якість монтажу-демонтажу устаткування відповідно до затверджених паспортів, конструктивними особливостями устаткування.

Порушення п. 3.11 Посадової інструкції завідувача гірничими роботами з виробництва ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 06.07.2010 року, п. 1 гл. 5 р. IV, п. 15 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

2. Начальник дільниці МДО-1 Мельников В. О., який:

– не забезпечив виконання всіма робітниками дільниці робіт технологічного циклу з монтажу-демонтажу обладнання з виконанням вимог нормативно-правових актів, правил та норм безпеки й охорони праці. Справний стан, утримання й експлуатацію дільничного гірничошахтного та електротехнічного обладнання.

Порушення п. 3.77 Посадової інструкції начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 1 гл. 5 р. IV, п. 1 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах;

– допустив низький рівень трудової та виробничої дисципліни на дільниці МДО-1.

Порушення п. 3.40 Посадової інструкції начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року.

3. Заступник начальника дільниці МДО-1 Григоренко А. Л., який:

– під час ведення робот з будови фундаменту і кріплення лебідки ЛВ-45 не забезпечив ведення робіт згідно з правилами, нормами, стандартами й інструкціями з охорони праці.

Порушення п. 3.29, п. 3.75 Посадової інструкції заступника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 23.04.2012 року, п. З гл. 2 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах;

– здійснив монтажні роботи з кріплення лебідки ЛВ-45 із відхиленням від правил, норм, стандартів та інструкцій з охорони праці.

Порушення п. 3.29 Посадової інструкції заступника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 23.04.2012 року , п. 1 гл. 5 р. IV, п. 16 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

4. Помічник начальника дільниці Черкашин Д. С., який:

– під час ведення робот з будови фундаменту і кріплення лебідки ЛВ-45 не забезпечив ведення робіт згідно з правилами, нормами, стандартами й інструкціями з охорони праці.

Порушення п. 3.75, п. 3.76 Посадової інструкції помічника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року;

– здійснив монтажні роботи з кріплення лебідки ЛВ-45 з відхиленням від правил, норм, стандартів та інструкцій з охорони праці.

Порушення п. 3.86 Посадової інструкції помічника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 1 гл. 5 р. IV, п. 1б, гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

5. Помічник начальника дільниці МДО-1 Насєкін О. І., який:

– під час ведення робіт з будови фундаменту і кріплення лебідки ЛВ-45 не забезпечив ведення робіт згідно з правилами, нормами, стандартами й інструкціями з охорони праці.

Порушення п. 3.75, п. 3.76 Посадової інструкції помічника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року;

– 18.09.2012 року в другу зміну, перед початком ведення робот з доставки обладнання, відповідно до Паспорта демонтажу механізованого комплексу 2КДД 11 південної лави південного похилу пл. К5 другого ступеня, не обстежив виробку щодо стану рейкового шляху, технічного стану лебідок, у тому числі лебідки ЛВ-45, стану кріплення виробки, підканатних роликів.

Порушення розділу «Доставка рухомого складу Паспорта демонтажу механізованого комплексу 2КДД 11 південної лави південного похилу пл.К5 другого ступеня, п. 3.76 Посадової інструкції помічника начальника дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 1 гл. 5 р. IV, п. 16 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

6. Гірничий майстер дільниці МДО-1 Кулініч М. І., який під час ведення робот з будови фундаменту і кріплення лебідки ЛВ-45 не забезпечив ведення робіт згідно з правилами, нормами, стандартами й інструкціями з охорони праці.

Порушення п. 3.32 Посадової інструкції гірничого майстра дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 1 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

7. Гірничий майстер дільниці МДО-1 Шулаков О. В., який:

– не забезпечив безаварійну та безпечну роботу на всіх технологічних лініях у зміні на дільниці згідно з нарядом.

Порушення п. 3.32 Посадової інструкції гірничого майстра дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року, п. 1 гл. 5 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

– допустив низький рівень трудової та виробничої дисципліни в контрольованій зміні.

Порушення п. 3.15 Посадової інструкції гірничого майстра дільниці з монтажу і демонтажу обладнання №1 ДП «ВК «Краснолиманська»», погодженої 03.10.2009 року.

Враховуючи ступінь відповідальності кожного за нещасний випадок, комісія зі спеціального розслідування пропонує завідувача гірничими роботами з виробництва ДП «ВК «Краснолиманська»» Бережного Д. С., начальника дільниці МДО-1 Мельникова В. О., заступника начальника дільниці МДО-1 Григоренка А. Л., помічника начальника дільниці МДО-1 Насєкіна О. І., помічника начальника дільниці МДО-1 Черкашина Д. С., гірничого майстра дільниці МДО-1 Кулініча М. І., гірничого майстра дільниці МДО-1 Шулакова О. В. притягнути до дисциплінарної відповідальності.

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика