ТЕМА НОМЕРА: 2012 рік у цифрах. 10 найбільш значущих подій у галузі промислової безпеки та охорони праці в Україні

top10

1. Зниження рівня виробничого травматизму у 2012 році

Згідно з повідомленням Держгірпромнагляду про стан виробничого травматизму за 11 місяців 2012 року, кількість смертельних нещасних випадків на виробництвах України у 2012 році зменшилась на 69 випадків порівняно з 2011-м (624). Вугільна галузь залишається найбільш травмо небезпечною – 111 випадків у 2012 році проти 156 у 2011-му (на 45 випадків менше). Друге місце серед небезпечних галузей України належить агропромисловому комплексу (101 випадок), третє – соціально-культурній сфері та торгівлі (70). У Держгірпромнагляді переконані, що дані позитивні зрушення відбулися не лише завдяки діям служби (у тому числі профілактичним заходам), адже тенденція до зниження кількості нещасних випадків на українських виробництвах фіксується вже протягом двадцяти років.

2. Міністерство надзвичайних ситуацій України скасувало чинність низки нормативних документів з охорони праці

13 березня

На виконання звернення Міністерства юстиції України щодо невідповідності нормативно-правових актів з охорони праці вимогам Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року №731, Міністерство надзвичайних ситуацій України видало наказ від 13.03.2012 року №577 про скасування наказів Держгірпромнагляду: «Про затвердження Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.07-94; «Про затвердження Правил будови і безпечної експлуатації парових і водогрійних котлів» НПАОП 0.00-1.08-94; «Про затвердження Правил охорони праці на автомобільному транспорті» НПАОП 60.2-1.98-97 та «Про затвердження Правил захисту від статичної електрики» НПАОП 0.00-1.29-97. Отже, тисячі суб’єктів господарювання залишилися без нормативно-правових документів, що регулювали б питання охорони праці на їх виробництвах. Дане впровадження черговий раз вказало на недосконалість українського законодавства в галузі охорони праці, де понад 10 років діяли правила, що не були зареєстровані у Мін’юсті.

3. Новий Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві

1 січня

З 1 січня 2012 року набрав чинності новий Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232. Даний документ вніс низку змін та спричинив багато дискусій. Найбільше виникало запитань щодо порядку оформлення актів Н-5 і Н-1, процедури повідомлення про нещасний випадок, прав осіб, які оформлені на роботі за цивільно-правовою угодою, та визначення нещасних випадків, що пов’язані з виробництвом.

4. Внесені зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

10 жовтня

Постановою від 10 жовтня 2012 року №927 Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107. Відтепер дозвіл отримати простіше, однак відповідальність роботодавців збільшилась. Згідно з новими змінами, від Держгірпромнагляду до його територіальних органів перейшли повноваження з видачі дозволів на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. У зв’язку з перерозподілом функцій, дискусії викликали зміна й перелік документів, які потрібно додавати до відповідної заяви на одержання дозволу.

5. VIII Міжнародні змагання гірничорятувальників у Донецьку

9-14 вересня

Українські команди перемогли в двох номінаціях VIII Міжнародних змагань гірничорятувальників, що відбулися 9-14 вересня 2012 року у Донецьку в спеціалізованому виставковому центрі «Експодонбас». Україну на змаганнях представляли команди Оперативного (Донецьк), 6-го (Торез) і 5-го (Красний Луч) воєнізованих гірничорятувальних загонів, які за підсумками змагань є кращими серед усіх підрозділів Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України. Основні завдання заходу – обмін досвідом гірничорятувальної справи та підвищення професіоналізму гірничорятувальників. У змаганнях взяли участь 26 команд із 13 країн світу, зокрема з України, Польщі, Канади, Китаю, Австралії, Росії, Індії, Казахстану, Румунії, Монголії, Словаччини, Туреччини та В’єтнаму. Загальна чисельність іноземних делегацій склала понад 350 осіб. Для проведення змагань були спеціально змонтовані 12 полігонів, 4 з яких імітували гірничі виробки шахт загальною довжиною 1080 м. Вправність гірничорятувальників оцінювалася відповідно до міжнародних правил.

Організаторами змагань виступили Міжнародна рятувальна асоціація, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Донецька міська рада, Донецький завод гірничорятувальної апаратури, Державна воєнізована гірничорятувальна служба України.

6. V Міжнародна науково-технічна конференція «Промислова безпека та охорона праці-2012. Проблеми. Перспективи»

9-12 жовтня

За ініціативи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, 9-12 жовтня в Ялті пройшла V Міжнародна науково-технічна конференція «Промислова безпека та охорона праці-2012. Проблеми. Перспективи». Участь в заході взяли представники наглядових органів країн СНД та Європи, центральних органів виконавчої влади України й АР Крим, керівники наукових та експертно-технічних організацій. Під час конференції розглядалися проблеми і перспективи державного нагляду, особливості розвитку ринкового нагляду, основні складові безпечного виробництва в гірничорудній і вугільній промисловості, нафтогазовому комплексі та на об’єктах підвищеної небезпеки соціально-культурної сфери. Особлива увага приділялася міжнародному досвіду та новим напрямкам експертно-технічної діяльності в умовах економічних реформ.

Серед пропозицій, що надійшли до організаторів, – можливість дискутувати з доповідачами та робота за секціями.

7. І Міжнародна виставка та конференція «OSH/Охорона праці-2012» у Києві

23 жовтня

У виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» вперше в Україні відбулася міжнародна виставка, присвячена проблемам охорони та гігієни праці – «OSH/Охорона праці-2012», що продемонструвала комплексний підхід до висвітлення галузі охорони праці та промислової безпеки. Захід відбувся за офіційної підтримки Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України. Організатором виступила компанія «Євроіндекс». В експозиції виставки взяли участь 23 компанії з України, Великої Британії, Молдови, Росії, що демонстрували засоби індивідуального (ЗІЗ) та колективного захисту, спецодяг, спецвзуття, спецтканини та фурнітуру для виробництва ЗІЗ, оснащення для роботи у спецумовах, спеціалізовану літературу, консалтинг та навчання, науково-дослідні розробки. «Промислова безпека» теж взяла участь в роботі виставки, провівши семінар, присвячений питанням нового для України ринкового нагляду.

8. Підписання угоди про створення спільного представницького органу всеукраїнських об’єднань профспілок

5 вересня

Представники п’яти профспілкових організацій України підписали угоду про створення спільного представницького органу (СПО) всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні. До складу спільного представницького органу об’єднань профспілок увійшли представники п’яти всеукраїнських об’єднань профспілок. Відповідний документ підписали голова Конфедерації вільних профспілок України М. Волинець, голова Федерації профспілок України Ю. Кулик, голова Федерації профспілок транспортників України В. Ткачов, голова Об’єднання всеукраїнських автономних профспілок А. Широков, голова Об’єднання всеукраїнських профспілок і профоб’єднань «Єдність» A. Онищук. Загальна кількість членів СПО – 61 особа. Квоти представництва розподілятимуться між профспілковими організаціями пропорційно, відповідно до кількості їх членів.

Діяльність СПО скеровується на вироблення консолідованої позиції та спільних дій щодо формування й реалізації державної соціальної й економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, забезпечення представництва й захисту прав та інтересів працівників у відносинах з органами державної влади, об’єднаннями організацій роботодавців.

9. Створення громадських рад за ініціативи Територіального управління Держгірпромнагляду в Луганській області

25 червня

За ініціативи Територіального управління Держгірпромнагляду в Луганській області були проведені засідання з фахівцями служб охорони праці металургійних і машинобудівних підприємств регіону щодо формування громадських рад при територіальному управлінні. Громадські ради металургів та машинобудівників, як колегіальні консультативно-дорадчі органи, сприятимуть вдосконаленню системи управління охороною праці на підприємствах Луганщини. Учасники засідань в Алчевську і Стаханові обрали членів президій та голів новостворених рад. Також було прийнято рішення про щоквартальну періодичність засідань та запропоновані зміни до деяких нормативно-правових документів сфери охорони праці. Подібний досвід функціонування рад фахівців служб охорони праці металургійних і машинобудівних підприємств вже існує на Дніпропетровщині.

10. Протягом 2012 року Держгірпромнагляд продовжив заходи щодо підписання угод із соціальними партнерами

28 березня

Угоду про співпрацю між Держгірпромнаглядом України та Івано-Франківською обласною державною адміністрацією було підписано у рамках науково-практичного семінару «Безпека праці-2012», що проходив у місті Яремче.

10 квітня

Перший заступник голови Донецької облдержадміністрації Сергій Дергунов узяв участь у виїзному засіданні колегії Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, що відбулося у місті Зугрес під головуванням керівника Держгірпромнагляду Олександра Хохотви. Під час засідання колегії була підписана угода про співпрацю між Донецькою облдержадміністрацією та Держгірпромнаглядом.

1 червня

Під час засідання спільної колегії Держгірпромнагляду та Миколаївської облдержадміністрації була підписана угода про співробітництво в сфері промислової безпеки й охорони праці. Миколаївщина стала сьомим регіоном України, де підписали подібну угоду, спрямовану на дотримання конституційних прав кожної працюючої людини.

27 вересня

Під час засідання виїзної колегії Держгірпромнагляду в місті Суми підписано «Угоду про співробітництво між Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України і Сумською обласною державною адміністрацією». В ухваленому документі обидві сторони виступають як соціальні партнери щодо забезпечення норм промислової безпеки й охорони праці, удосконаленні системи управління охороною праці на регіональному рівні, прийнятті узгоджених заходів щодо упередження аварій та нещасних випадків на виробництві.

23 листопада

Під час засідання спільної колегії Держгірпромнагляду та Вінницької облдержадміністрації заступник голови адміністрації Роман Аксельрод і перший заступник керівника служби Віктор Шайтан підписали угоду про співпрацю. Документ дозволяє службі Держгірпромнагляду та Вінницькій ОДА розробляти і впроваджувати спільні проекти в галузі охорони праці, зокрема проводити спільні перевірки підприємств і широкомасштабні інформаційні акції.

7 грудня

З метою виконання угоди про співпрацю від 28 квітня 2011 року, Держгірпромнагляд і Федерація профспілок України підписали план спільних заходів. Сторони домовилися про проведення регіональних і галузевих навчальних семінарів для представників профспілок і служб з охорони праці підприємств з питань оцінки й управління ризиками на робочих місцях, аналізу економічних втрат від можливих аварій на виробництві, нещасних випадків та профзахворювань, організації системи управління з охорони праці й інших питань даної сфери діяльності. Підписання документа забезпечило виконання угоди, сприятиме реалізації конституційного права працівників на охорону їхнього життя та здоров’я у процесі трудової діяльності, покращенню умов та безпеці праці працівників суб’єктів господарювання і, як результат, зменшенню рівня виробничого травматизму та профзахворювань в Україні.

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика