Розслідування НВ: ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит»

Характеристика місця, де стався нещасний випадок

ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» здано в експлуатацію в 1954 році з виробничою потужністю 300 тис. тонн вугілля на рік. Шахта безпечна за газом метаном і вибуховістю вугільного пилу. Шахтне поле розкрите двома вертикальними і шістьма похилими стволами. Розробляє два вугільних пласти – hg і h10. Схема підготовки шахтного поля поверхова, система розробки суцільна і комбінована.

Схема провітрювання – комбінована. Спосіб провітрювання – всмоктувальний.

На шахті працюють дві дільниці з видобутку вугілля й одна підготовча, дві дільниці внутрішнього шахтного транспорту, з ремонту гірничих виробок, з монтажу/демонтажу гірничошахтного устаткування, вентиляції і техніки безпеки, буропідривних робіт й інші допоміжні служби та цехи.

Відкатка вантажів і матеріалів основними виробками здійснюється контактними електровозами К-10 і К-14 у вагонетках ВГ-2,5 і ВДК (колія 900 мм).

По горизонтальних і похилих гірничих виробках доставка гірничої маси проводиться стрічковими конвеєрами.

Транспортування гірничої маси здійснюється по похилому конвеєрному стволу з бункера гор. 680 м.

Нещасний випадок стався в конвеєрному штреку №1 пласта h10 горизонту 860 м. У місці нещасного випадку висота виробки становить 3,3 м, ширина – 5,1 м. Виробка по всьому периметру затягнута залізобетонною затяжкою. На висоті 1,45 м від підошви виробки для підтримки нижньої гілки стрічкового конвеєра ЗЛ-100У за конвеєрний став підвішена роликоопора РВЛ-100. Стрічковий конвеєр шириною 1,15 м розташований в перетині виробки з південного боку виробки. З боку проходу для людей відстань від конвеєра до рам металоаркового кріплення складає 2,95 м, з іншого боку виробки – 1 м. Відстань між рухомим складом і ставом стрічкового конвеєра дорівнює 0,2 м, що відповідає вимогам промислової безпеки. Місце проходу під стрічковим конвеєром не обладнане обгороджуванням нижньої гілки конвеєра і не зачищене від мулу, вода у водовідливну канавку не відведена.

Обставини нещасного випадку

Начальник дільниці конвеєрного транспорту №2 Семаков С. В. видав наряд гірнику підземному В. під керівництвом гірничого майстра Сичова С. С. на виконання робіт: ремонт стиків, зачистка конвеєрів на конвеєрній лінії по конвеєрному штреку №1 пласта h10 горизонту 860 м. Протягом зміни гірник підземний В. виконував роботи згідно з виданим нарядом.

Наприкінці зміни, з метою швидшого введення в експлуатацію конвеєрної лінії, заступник начальника дільниці конвеєрного транспорту №2 Селіванов О. В. запропонував гірнику підземному В. залишитись на другу зміну для виконання робіт із зачистки фундаменту рами виносної стріли стрічкового конвеєра ЗЛ100У на сполученні конвеєрного штреку №1 з конвеєрним уклоном пласта h10. Роботи із зачистки фундаменту рами виносної стріли гірник підземний В. виконував один.

Гірник підземний Тараканов Є. В., який знаходився в конвеєрному уклоні пласта h10 на відстані 35 м від гірника підземного В., вирішив зателефонувати йому з метою дізнатися, котра година, оскільки у того був годинник. Проте В. на дзвінки не відповідав, що насторожило Тараканова Є. В. Він пішов дізнатися, де знаходиться В. Піднявшись до робочого місця гірника підземного В., Тараканов побачив, що на відстані 5 м від сполучення конвеєрного штреку №1 з конвеєрним уклоном пласта h10 знаходився гірник підземний В. Його права рука була затиснута між нижньою стрічкою і роликоопорою стрічкового конвеєра ЗЛ-100У. Підійшовши ближче, чоловік побачив, що потерпілий В. не подає ознак життя.

Про нещасний випадок Тараканов Є. В. зателефонував гірничому диспетчеру шахти. Той викликав лікарів реанімаційно-протишокової групи 5ВГСО. Прибувши на місце нещасного випадку, лікарі констатували смерть потерпілого.

shema_vahrusheva

Комісія з розслідування нещасного випадку встановила, що, ймовірно, під час виконання виданого наряду, гірник підземний В. запустив стрічковий конвеєр ЗЛ-100У і, відходячи від пульта управління цим конвеєром, зачепився за дерев’яний брус, встановлений між металоарковим кріпленням і рейковою колією. При падінні потерпілий схопився за роликоопору РВЛ-100, унаслідок чого його праву руку затягнуло між гумотросовою стрічкою і роликоопорою.

Причини нещасного випадку

Обстеживши місце нещасного випадку, вивчивши технічну документацію, опитавши свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку, враховуючи висновок Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи від 18 грудня 2012 року №1683, вплив небезпечного та шкідливого виробничого факторів, комісія зі спеціального розслідування встановила, що причинами нещасного випадку є:

Організаційні причини:

1. Порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів у частині експлуатації стрічкового конвеєра ЗЛ100У за відсутності огороджування частин конвеєра, що обертаються, в місті проходу для людей під стрічковим конвеєром. Порушення вимог р. IV гл. 2 п. 6 Правил безпеки у вугільних шахтах;

2. Невиконання посадових обов’язків, а саме відсутність належного контролю з боку змінного нагляду дільниці за приведенням робочих місць у безпечний стан до початку виконання робіт.

Порушення п. 2.30, п. 2.29.2 Посадової інструкції заступника начальника дільниці конвеєрного транспорту, пп. 9.28.1, 9.28.10, 9.28.16 Системи управління виробництвом і охороною праці СОУ-П 10.1.00174088.018: 2009, р. IV гл. 5 п. 16 Правил безпеки у вугільних шахтах;

3. Невиконання вимог Інструкції з охорони праці гірника підземного в частині не приведення робочого місця у безпечний стан згідно з вимогами промислової безпеки, зокрема: вжиття заходів щодо відведення води і мулу для запобігання падіння під час виконання робіт. Порушення п. 1.11 Інструкції з охорони праці для гірника підземного, пп. 9.40.2; 9.40.7 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України СОУ-П 10.1.00174088.018: 2009, р. IV гл. 5 п. 1 Правил безпеки у вугільних шахтах.

Заходи з усунення причин нещасного випадку

Заступнику директора з виробництва, начальникам дільниць:

1. Встановити огородження на частинах стрічкових конвеєрів, що обертаються, в місцях проходу людей під стрічковими конвеєрами. Термін виконання – тиждень.

2. Провести зачистку під стрічковими конвеєрами, просипаної гірничої маси, що сприяє накопиченню води, особливо в місцях проходу людей біля стрічкових конвеєрів. Термін виконання – протягом тижня.

Головному інженеру, заступнику директора з виробництва, заступнику директора з охорони праці провести позапланову перевірку технічного стану стрічкових конвеєрів по шахті, приділивши особливу увагу стану проходів для людей під стрічковими конвеєрами та відповідність їх вимогам правил безпеки. Термін виконання – тиждень.

Головному інженеру, начальнику дільниці конвеєрного транспорту №2 усунути порушення вимог нормативних актів з охорони праці, що виявлені під час спеціального розслідування. Термін виконання – до початку виконання робіт.

Головному механіку, начальникам дільниць провести ремонт і ревізію засобів автоматики стрічкових конвеєрів, привернувши особливу увагу засобам екстреної зупинки конвеєрів з будь-якого місця по всій його довжині. Термін виконання – тиждень.

Заступнику директора з охорони праці провести позапланові інструктажі з робітниками шахти з правил безпеки під час експлуатації стрічкових конвеєрів, приділивши особливу увагу особистій безпеці під час переходу під стрічковими конвеєрами. Термін виконання – протягом трьох діб.

Головному інженеру посилити контроль з боку старшого ІТП шахти за виконанням робіт на час відновлення конвеєрної лінії східного крила шахти. Термін виконання – постійно.

Заступнику директора з охорони праці з обставинами і причинами нещасного випадку ознайомити працівників шахти, звернувши увагу на приведення робочих місць. Термін виконання – протягом трьох діб.

Висновок комісії

Дослідивши матеріали й обставини нещасного випадку, комісія дійшла висновку, що, відповідно до вимог п.15 чинного Порядку проведення розслідування, нещасний випадок вважається пов’язаним з виробництвом і береться на облік ВП «Шахти ім. В. Вахрушева».

Комісія вважає, що особами, дії або бездіяльність яких призвела до настання нещасного випадку, є:

1. В.о. директора шахти ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» Романов С. П., який знизив контроль за роботою технічних служб, що не проконтролювали роботу конвеєра ЗЛ-100У у конвеєрному штреку №1 пласта h10 горизонту 860 м, який працював з порушеннями промислової безпеки. Порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці»; п. 6 гл. 2 р. IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

2. В.о. заступника директора з виробництва ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» Дюба Ю. П., який не забезпечив утворення безпечних і здорових умов праці в процесі виробництва та здійснення постійного контролю за станом гірничих виробок і безпечним веденням робіт, не організував проведення заходів зі створення безпечних умов праці в потенційно небезпечних зонах. Порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пп. 2.6, 2.17, 2.27.2, 2.31.12 Посадової інструкції заступника директора з виробництва, пп 9.4.1., 9.4.8. Системи управління виробництвом і охороною праці СОУ-П 10.1.00174088.018: 2009, р. IV гл. 2 п. 6 Правил безпеки у вугільних шахтах.

3. В.о. заступника директора з охорони праці ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» Панченко П. В., який послабив контроль за дотриманням вимог нормативних та інших документів з охорони праці усіма посадовими особами, спеціалістами і працівниками, не забезпечив контроль за виконанням заходів щодо попередження тяжкого і смертельного травматизму. Порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пп. 2.24.1, 2.24.2 Посадової інструкції заступника директора з охорони праці, п. 9.3.2, 9.3 Системи управління виробництвом і охороною праці СОУ-П 10.1.00174088.018: 2009, р. IV гл. 2 п. 6 Правил безпеки у вугільних шахтах.

4. Начальник дільниці конвеєрного транспорту №2 ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» Семак С. В., який не забезпечив безпечну експлуатацію стрічкового конвеєра ЗЛ100У, а саме з відсутнім обгороджуванням частин, що обертаються. Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці», пп. 2.12, 2.50.4, 2.50.6 Посадової інструкції начальника дільниці конвеєрного транспорту, пп. 9.28.1, 9.28.10, 9.28.16 Системи управління виробництвом і охороною праці СОУ-П 10.1.00174088.018: 2009, р. IV гл. 5 п. 16 Правил безпеки у вугільних шахтах.

5. Заступник начальника дільниці конвеєрного транспорту №2 ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» Селіванов О. В., який не контролював приведення робочих місць у безпечний стан до початку виконання робіт. Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці», пп. 2.29.2, 2.30 Посадової інструкції заступника начальника дільниці конвеєрного транспорту, пп. 9.28.1, 9.28.10, 9.28.16 Системи управління виробництвом і охороною праці СОУ-П 10.1.00174088.018: 2009, р. IV гл. 5 п. 16 Правил безпеки у вугільних шахтах.

6. Гірник підземний дільниці конвеєрного транспорту №2 ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» В., який не дотримувався виробничої дисципліни і не виконав вимоги нормативних актів з охорони праці та технологічної проектної документації з безпечної технології робіт. Порушення вимог ст. 14 Закону України «Про охорону праці», п. 1.11 Інструкції з охорони праці для гірника підземного, пп. 9.40.2; 9.40.7 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України СОУ-П 10.1.00174088.018: 2009, р. IV гл. 5 п. 1 Правил безпеки у вугільних шахтах.

Враховуючи ступінь відповідальності кожного за нещасний випадок, комісія зі спеціального розслідування пропонує генеральному директору ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» Богданову О. М.:

– в.о. директора ВП «Шахта ім. В. Вахрушева» Романова С. П. притягнути до дисциплінарної відповідальності;

– в.о. заступника директора з виробництва Дюбу Ю. П. притягнути до дисциплінарної відповідальності;

– прийняти рішення про доцільність перебування на займаній посаді в.о. заступника директора з охорони праці Панченка П. В.;

– прийняти рішення про доцільність перебування на займаній посаді заступника начальника дільниці конвеєрного транспорту №2 Селіванова О. В.;

– начальника дільниці конвеєрного транспорту №2 Семака С. В. притягнути до дисциплінарної відповідальності.

Комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку зустрілась з сім’єю потерпілого, розглянула питання щодо розв’язання соціальних проблем, які виникли внаслідок нещасного випадку, також сім’ї потерпілого було надано роз’яснення щодо їх прав згідно з законодавством у зв’язку з настанням нещасного випадку.

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика