Розслідування НВ: Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля»

Характеристика місця, де стався нещасний випадок

Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля» створений на базі шахти №1 «Нововолинська» і шахти №5 «Нововолинська». Шахта №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля» здана в експлуатацію в 1954 році з потужністю 300 тис. тонн вугілля за рік. З 1 січня 2005 року виробнича потужність шахти складає 100 тис. тонн вугілля за рік.

Шахта розробляє вугільний пласт п7 «Волинський І», що залягає під кутом 0-60. Станом на 1 січня 2011 року промислові запаси вугілля по шахті складали 3062 тис. тонн.

Шахтне поле розкрите двома центрально-здвоєними стволами: головним (скіповим) і допоміжним (клітьовим) глибиною 396 і 365 м відповідно. Система підготовки шахтного поля погоризонтна, з панельним способом відробки. Система розробки – довгими стовпами. Порядок відробки поля – зворотнім ходом. Управління покрівлею – повне обвалення.

Шахта належить до ІІ категорії щодо газу метану і небезпечна з вибуху вугільного пилу. Схема провітрювання шахти центральна, спосіб провітрювання – всмоктувальний. Через незначну загазованість вугільного пласта, роботи з дегазації на шахті не проводяться.

Головна вентиляційна установка шахти обладнана двома вентиляторами типу ВЦ-31,5 МНУЗ.

Транспортування вугілля від очисного вибою до головного ствола шахти здійснюється по скребковим конвеєрам типу СП-202 і стрічковим конвеєрам типу 1JI-100. Доставка обладнання і матеріалів по гірничим виробкам виконується електровозами АМ-8Д у вагонетках УВГ-1.4. Транспортування людей по горизонтальних гірничих виробках проводиться у вагонетках типу ВП-12, а по похилих – вагонетками типу ВПН-1-10Г. Рух транспорту здійснюється відповідно до затверджених графіків.

Для промислового функціонування шахти створені наступні служби і виробничі дільниці: дільниця №2 (вуглевидобувна), №3 (вуглевидобувна), дільниця підготовчих робіт №1, підготовчих робіт №2, шахтного транспорту, конвеєрного транспорту, ремонтно-відновлювальних робіт і монтажу-демонтажу обладнання, вентиляції та ТБ, стаціонарного обладнання, технологічного вугільного комплексу, служба головного механіка, служба постачання тощо.

Приміщення підйомної машини допоміжного ствола знаходиться в центральній частині промислового майданчика шахти №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»».

Обставини нещасного випадку

Старший механік дільниці стаціонарного обладнання Тюхта І. В. видав наряд бригаді електрослюсарів підземних у кількості шести осіб на виконання робіт із забезпечення безперебійної експлуатації вентилятора головного провітрювання, головної та допоміжної підйомних установок, головного водовідливу та підйомної машини, встановленої на вантажно-людському похилому квершлагу.

Дацюк В. В. і Т. одержали наряд на ревізію реверсора і масляного вимикача підйомної машини допоміжного (клітьового) ствола.

Кошелюк О. С. одержав наряд на видачу вентилятора електродвигуна ВАО-560 підземної насосної установки ЦНС-300 головного водовідливу на поверхню і проведення перевірки й огляду підйомної машини скіпового ствола.

Нестерук Ю. С. одержав наряд на видачу вентилятора електродвигуна ВАО-560 підземної насосної установки ЦНС-300 головного водовідливу на поверхню, а після видачі вентилятора – допомагати Т. і Дацюку В. В. виконувати роботи за їхнім нарядом.

Бесараб В. С. одержав наряд на ревізію підземної насосної установки ЦНС-300 і відкачку води з шахти.

Семенюк О. В. одержав наряд на проведення перевірки й огляду підйомної машини вантажно-людського похилого квершлагу.

Головний енергетик ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» Олійник О. А. видав наряд електрослюсарю дільниці енергетики Денисюку М. І. на надання допомоги електрослюсарям підземним дільниці стаціонарного обладнання при ревізії реверсора і масляного вимикача підйомної машини допоміжного (клітьового) ствола.

За вказівкою Тюхти І. В., машиніст підйомної машини допоміжного (клітьового) ствола Дігтяренко В. О. провела технічно-організаційні заходи з допуску до виконання робіт з ревізії реверсора і масляного вимикача підйомної машини. Далі разом з Т. наклали переносне заземлення на реверсор, індикатором перевірили напругу, штангою наклали заземлення на шини реверсора. Після цього Дігтяренко В. О. зробила запис в Оперативному журналі дільниці стаціонарного обладнання і надала допуск Т. і Денисюку М. І. на виконання робіт.

Після отримання допуску, Т. і Денисюк М. І. розпочали роботи з ревізії реверсора і масляного вимикача підйомної машини допоміжного (клітьового) ствола.

У процесі виконання робіт з ревізії реверсора і масляного вимикача підйомної машини, від Т., який робив візуальну перевірку комірки 6кВ на високовольтних вводах №1 і №2, надійшла пропозиція щодо проведення очистки від пилу на високовольтних роз’єднувачах вводів №1, №2 і вводів динамічного гальмування.

Потім Тюхта І. В. дав усне розпорядження Т. і Денисюку М. І. на припинення всіх робіт до відключення напруги 6кВ з підйомної машини допоміжного (клітьового) ствола на центральній поверхневій підстанції. Тюхта І. В. пішов на поверхневу центральну підстанцію шахти і дав усну заявку на відключення напруги черговому електромонтеру підстанції Новіковій І. А.

Новікова І. А., не зрозумівши усної заявки Тюхти І. В. та попередньо не зробивши відповідних записів у журналі заявок з виведення з роботи установок ПС 6/04 кВ шахти №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»», здійснила відключення комірки №18 РУ 6кВ – скіповий підйом, а не комірки №11 РУ 6кВ – клітьовий підйом.

Тюхта І. В. не розписався в журналі заявок з виведенню з роботи установок ПС 6/04 кВ шахти №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»», не переконався, що напруга 6кВ відключена з підйомної машини допоміжного (клітьового) ствола. Він прийшов у приміщення підйомної машини допоміжного (клітьового) ствола і надав усне розпорядження Т. перевірити наявність напруги 6кВ на високовольтних вводах №1, №2 і вводі динамічного гальмування. Т. перевірив напругу лише на високовольтному вводі №2, по якому напруга в цей день не подавалася. Після усного підтвердження електрослюсарем підземним дільниці стаціонарного обладнання Т. про відсутність напруги 6кВ на високовольтних вводах №1, №2 і вводі динамічного гальмування, Тюхта І. В. дав усний дозвіл на виконання робіт з очистки від пилу даного електроустаткування.

Отримавши дозвіл Тюхти І. В., не одягнувши засобів індивідуального захисту (діелектричні боти і рукавиці), Т. за допомогою віника розпочав роботи з очистки від пилу високовольтних вводів №1, №2 і вводу динамічного гальмування. Через декілька хвилин після початку робіт пролунав гучний звук, відбувся спалах світла і почувся стогін Т. Через кілька секунд Тюхта І. В. направився до місця, звідки пролунав гучний звук, і виявив Т., який лежав на підлозі і важко дихав. Тюхта І. В. почав відтягувати потерпілого на вільний простір до пульта управління підйомною машиною, а Нестерук Ю. С. і Кошелюк О. С., які на той час зайшли в приміщення підйомної машини, допомагали йому. Відтягнувши Т. на вільний простір, Кошелюк О. С. почав проводити потерпілому серцево-легеневу реанімацію.

Прибувши на місце нещасного випадку, чергова медсестра Романюк Л. C. виявила, що потерпілий електрослюсар підземний дільниці стаціонарного обладнання Т. не подає ознак життя.

Бригада РПГ ЛB ВГРЗ, що прибула на місце нещасного випадку, констатувала смерть потерпілого.

shema_novovolin

Причини нещасного випадку

Обстеживши місце нещасного випадку, вивчивши технічну документацію, опитавши свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку, враховуючи дані Іваничівської міжрайонної судмедекспертизи, комісія встановила наступні причини нещасного випадку.

Організаційні причини:

1. Порушення вимог безпеки під час проведення робіт з ремонту й обслуговування високовольтного електроустаткування, а саме: відсутній письмовий наряд-допуск на виконання робіт з очистки від пилу високовольтних вводів у комірці клітьового підйому ЯЖЗР, невиконання організаційних і технічних заходів з підготовки робочого місця, якими досягається безпека робіт в електроустановках.

Порушення п. 3.1.2, п. 3.2.1, п. 3.2.2 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, п. 5.6.2.25 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, п. 4 гл. 13 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах;

2. Невикористання засобів індивідуального захисту (діелектричного взуття й діелектричних рукавичок) при проведенні робіт з зачистки високовольтних вводів у комірці клітьового підйому ЯЖЗР.

Порушення п. 4.1.1 Правил експлуатації електрозахисних засобів», п. 12 гл. 1 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах;

3. Допуск до виконання робіт в електроустановках особи, яка не пройшла чергове навчання і перевірку знань з питань безпечної та технічної експлуатації установок споживачів, правил пожежної безпеки й охорони праці.

Порушення п. 2.1.4 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, п. 5.1.1 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів;

4. Порушення трудової і виробничої дисципліни серед працівників дільниці стаціонарного обладнання шахти №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля» при веденні робіт з обслуговування і ремонту електроустановок напругою 6 кВ.

Порушення ст. 14 Закону України «Про охорону праці», п. 12 гл. 1 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах;

5. Незабезпечення керівництвом і посадовими особами ДП «Волиньвугілля» і ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля» належного контролю за безпекою ведення робіт з обслуговування і ремонту електроустановок напругою 6кВ.

Порушення п. 3 гл. 13 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах, п. 11.16.4, п. 9.2.7, п. 9.17.1, п. 9.18.1, п. 9.18.14 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України, п. 2.4, п. 3.25, п. 5.7 Посадової інструкції головного інженера, п. 3.69.7, п. 4.2.20 Посадової інструкції головного механіка, п. 5.2, п. 5.8 Посадової інструкції головного енергетика.

6. Невиконання вимог інструкції з охорони праці електромонтером центральної поверхневої підстанції Волинської філії ДП «Регіональні електричні мережі» щодо своєчасного внесення запису в журналі заявок з виведення з роботи установок ПС 6/04 кВ шахти №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» і проведення перемикання без розпорядження диспетчера.

Порушення п. 3.2.2, п.3.2.3 Інструкції з охорони праці №1-В-ОП електромонтера з обслуговування підстанції.

Заходи з усунення причин нещасного випадку

По ДП «Волиньвугілля»:

– заступнику генерального директора з охорони праці ДП «Волиньвугілля» провести позапланові інструктажі зі всіма працівниками шахт ДП «Волиньвугілля», які задіяні в обслуговуванні діючих електроустановок, щодо виконання всіх вимог нормативно-правових актів з охорони праці та технології робіт під час проведення робіт з ремонту й обслуговування електроустаткування. Термін виконання – до 10.08.2012 року;

– технічному директору ДП «Волиньвугілля» провести позачергову перевірку знань з електробезпеки в керівників та інженерно-технічних працівників енергомеханічних служб шахт ДП «Волиньвугілля» із залученням в роботу комісій з перевірки знань представників Держгірпромнагляду і Держенергонагляду. Термін виконання – до 31.08.2012 року.

По ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»»:

– головному механіку, головному енергетику, начальникам структурних підрозділів категорично заборонити допуск до роботи в електроустановках працівників, які не пройшли періодичну перевірку знань з електробезпеки і не ознайомленні під розпис зі схемами електропостачання електроустановок, які вони обслуговують. Термін – постійно.

– головному інженеру, головному механіку провести позачергове навчання та перевірку знань з електробезпеки в інженерно-технічних працівників і працівників, які задіяні в обслуговуванні діючих електроустановок ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля». Термін – до 31.08.2012 року;

– заступнику директора з охорони праці ознайомити під підпис всіх працівників ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» з новими обставинами і причинами нещасного випадку. Термін – до 10.08.2012 року.

– головному механіку, головному енергетику, начальнику структурних підрозділів:

а) заборонити використання всіх засобів індивідуального захисту від ураження електрострумом (діелектричне взуття, рукавиці, покажчики напруги, ізолювальні штанги тощо), що не пройшли чергову перевірку організацією, яка має відповідний дозвіл Держгірпромнагляду України. Термін – постійно;

б) привести відповідно до вимог Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів та Правил технічної електроустановок споживачів всю технічну документацію на всіх дільницях, працівники яких задіяні в обслуговуванні діючих електроустановок ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»». Термін – 10.08.2012 року;

в) забезпечити дотримання вимог Правил технічної експлуатації електроустаткування споживачів і Правил безпечної експлуатації електроустаткування споживачів при виконанні всіх робіт з обслуговування і ремонту електроустаткування на всіх дільницях ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»». Термін – постійно.

Висновок комісії

Дослідивши матеріали й обставини нещасного випадку, комісія дійшла висновку, що, відповідно до вимог п. 15 чинного Порядку проведення розслідування, нещасний випадок вважається пов’язаним з виробництвом і береться на облік.

Комісія вважає, що особами, дії або бездіяльність яких призвели до нещасного випадку, є:

– старший механік дільниці стаціонарного обладнання шахти №1 «Нововолинська» Тюхта І. В., який не забезпечив виконання технічно-організаційних заходів при роботах в електроустановках 6 кВ. Допустив до виконання робіт в електроустановках особу, яка не пройшла чергове навчання і перевірку знань з питань безпечної та технічної експлуатації установок споживачів, допустив порушення трудової та виробничої дисципліни серед працівників дільниці стаціонарного обладнання. Порушення п. 4 гл. 13 р. VIII, п. 12 гл. 1 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах, п. 4.1.1 Правил експлуатації електрозахисних засобів, п. 12 гл. 1 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах, п. 9.19.1 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України, п. 3.1.2, п. 3.2.1, п. 3.2.2, п. 3.2.4, п. 3.2.6, п. 3.2.7 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, п. 5.6.2.25 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів;

– електрослюсар підземний дільниці стаціонарного обладнання шахти №1 «Нововолинська» Т., який під час виконання робіт з обслуговування електроустановок напругою 6кВ не виконав усіх необхідних технічно-організаційних заходів при проведенні робіт із зачистки високовольтних вводів у комірці клітьового підйому ЯЖ ЗР. Порушення ст. 14 Закону України «Про охорону праці», п. 12 гл. 1 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах, п. 9.40.1, п. 9.40.2, п. 9.40.7 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України, п. 3.2.5, п. 3.6.5 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

– головний енергетик ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» Олійник О. А., який не забезпечив належного контролю за безпекою ведення робіт з обслуговування і ремонту електроустановок напругою 6кВ, допустив їх проведення без оформлення відповідного наряду-допуску і виконання всіх необхідних організаційно-технічних заходів. Порушення п. 3 гл. 13 р. VIII Правил безпеки у вугільних шахтах, п. 3.1.2 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, п. 9.18.1, п. 9.18.14 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України;

– головний інженер ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» Танчев П. М., який не забезпечив належного контролю за дотриманням працівниками енергомеханічної служби шахти всіх вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Порушення п. 9.2.1, п. 9.2.7 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України, п. 2.4, п. 3.25, п. 5.7 Посадової інструкції головного інженера;

– виконуючий обов’язки заступника головного механіка – головного енергетика ДП «Волиньвугілля» Батюк Ю. Л., який не забезпечив належного контролю за безпекою ведення робіт з обслуговування і ремонту електроустановок напругою 6кВ на шахті №1 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля». Порушення п. 11.16.4 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України;

– виконуючий обов’язки головного механіка ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» Качмарчук В. А., який не забезпечив належного контролю за безпекою ведення робіт з обслуговування і ремонту електроустановок напругою 6кВ. Порушення п. 9.17.1 Системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості України, п. 3.69.7, п. 4.2.20 Посадової інструкції головного механіка;

– черговий електромонтер центральної поверхневої підстанції Волинської філії ДП «Регіональні електричні мережі» Новікова І. А., яка несвоєчасного внесла запис в журнал заявок з виведення з роботи установок ПС 6/04 кВ шахти №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» про проведення перемикання і без своєчасного відповідного розпорядження диспетчера. Порушення п. 3.2.2, п. 3.2.3 Інструкції з охорони праці №1-В-ОП електромонтера з обслуговування підстанції.

Враховуючи ступінь відповідальності кожного працівника за даний нещасний випадок та на підставі вищевикладеного, комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку пропонує:

1. Директору ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» Царуку П. С. притягнути до дисциплінарної відповідальності в.о. головного інженера ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля» Танчева П. М.;

2. Директору Волинської філії ДП «Регіональні електричні мережі» Адамському О. А. притягнути до дисциплінарної відповідальності чергового електромонтера поверхневої підстанції шахти №1 «Нововолинська» ВП «Шахтоуправління «Нововолинське»» ДП «Волиньвугілля» Новікову І. А.

Члени комісії з спеціального повторного розслідування нещасного випадку зустрілися з членами родини потерпілого з метою розгляду питань щодо розв’язання соціальних проблем, що виникли внаслідок нещасного випадку, і роз’яснення членам їм прав у зв’язку з наслідками нещасного випадку.

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика