Запобігти, попередити, проконтролювати

Микола Столяров

Микола Столяров

Мабуть, немає в Україні такого міста, де б так гостро і так актуально не відчувалося значення безпеки охороні праці, як в Донбасі – найпотужнішому індустріальному центрі країни. Ще його справедливо називають старопромисловим районом, де працюють тисячі підприємств, де вугілля – основне його багатство – добувають вже більше двох віків.

У Донецьку є капличка Святої Варвари, споруджена на честь тих, хто загинув на виробництві. У кафедральному Спасо-Преображенському соборі справляється щорічна літургія за загиблими. За традицією, вона була проведена і в цьому році. Зібралися промисловці, гірники, працівники державного нагляду, рідні та близькі загиблих. Тоді ж була названа скорботна цифра: у 2012 році на промислових об’єктах загинуло 138 чоловік.

Що ж призвело до такого ужинку, що недоробило суспільство, щоб уникнути або хоч зменшити його, де ще ті тонкі місця в охороні праці, що призводять до загибелі людей, та чи завжди належним чином, з усією суворістю закону, ми реагуємо на порушення в цій сфері – про це наша сьогоднішня розмова із заступником прокурора Донецької області Морозом Дмитром Івановичем.

– Дмитро Івановичу, для початку, як говорять, по поличкам, давайте розкладемо причини, що призводять до нещасних випадків на виробництві, у тому числі зі смертельними наслідками.

Які б обставини не виникали, при розслідувані причин аварій виявляється, що в їх основі лежать порушення трудової, виробничої дисципліни, технологічного процесу. Справа охорони праці – справа конкретна, то ж у кожній аварії є конкретний винуватець – той, хто своєчасно не дав необхідне розпорядження, не прослідкував за його виконанням, щось недоробив, чимось знехтував. Зрозуміло, що є й інші чинники – стихія, природні явища, викиди, наприклад, газу метану, але не варто все «списувати» на стихію, «прикриватися» нею.

– Чи справляють такі «кивання» на стихію враження на працівників прокуратури й контролюючі органи?

– На жаль, ні. Повторюсь, справа охорони праці – справа конкретна, прагматична. Самі по собі аварійні ситуації не виникають. Аналіз їх причин, наряду з технічними, організаційними, психофізичними, пов’язані, наприклад, зі станом здоров’я працівників. Та все частіше виявляється, що служби охорони праці на підприємствах ведуть недостатньо профілактичну роботу щодо забезпечення належних умов праці на робочих містах. Частіше нещасні випадки трапляються на виробництві у зв’язку з порушенням як самими потерпілими інструкцій з охорони праці, так і завдяки недостатньому контролю з боку керівництва підприємства за дотриманням підлеглими норм і вимог з охорони праці при виконанні робіт та під час переміщення територією підприємства. Серед причин цього – невиконання роботодавцями вимог закону щодо створення безпечних умов праці, у тому числі за рахунок фінансування цих заходів у обсягах, що передбачені ст. 19 Закону України «Про охорону праці». Таке можливе через незастосування органами виконавчої влади з нагляду за охороною праці штрафних санкцій, що передбачені ст. 43 Закону України «Про охорону праці».

Зазначені штрафні санкції контролюючими органами не застосовуються через відсутність нормативного визначення органу, уповноваженого на їх застосування, та правового механізму їх накладання і стягнення, що дозволяє роботодавцям-порушникам уникати матеріальної відповідальності.

У зв’язку з цим, прокуратура області виступила з ініціативою внесення відповідних змін до закону та доручення Кабінету Міністрів України розробити порядок застосування вказаних штрафних санкцій.

– У прокуратури своїх справ вистачає, а тут ще й нагляд за дотриманням безпечних умов праці…

– Тим не менш, цей напрямок у своїй роботі ми вважаємо пріоритетним. Такий наш регіон, така його специфіка. Зважити варто й на те, що в вугільній галузі Донецької області працює понад сто тисяч осіб. Шахтарська справа: кожна аварія, тим більше загибель людей, викликають неабиякий резонанс. Саме тому прокуратура області вжила додаткових заходів з посилення наглядової діяльності на даному напрямку.

З урахуванням актуальності питань додержання прав працівників у сфері охорони праці, захист прав громадян на охорону праці, особливо на підприємствах вугільної галузі, у 2012-2013 роках визначено пріоритетним напрямком наглядової діяльності органів прокуратури області.

У зв’язку з цим, стан додержання законодавства з питань охорони праці, державного контролю і правозахисної діяльності у цій сфері було розглянуто на розширеній колегії прокуратури області за участю керівників контролюючих органів, профспілок. На виконання рішення колегії, крім іншого, проведені перевірки додержання законодавства при організації та здійсненні державного нагляду у сфері охорони праці. Спільно з фахівцями Державної фінансової інспекції у Донецькій області, Головного фінансового управління Донецької облдержадміністрації, територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, представниками профспілок вивчення стану додержання законодавства щодо обов’язкових обсягів фінансування заходів з охорони праці та застосування штрафних санкцій за порушення у цій сфері. Вжиті заходи щодо виявлення прихованих фактів травмування і професійних захворювань. Організовані перевірки в місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування з питань повноти реалізації функцій державного управління тощо.

Що ще виявили такі перевірки?

– Проведені органами прокуратури перевірки засвідчили ще недостатню ефективність реагування контролюючих органів на бездіяльність роботодавців. Між тим, саме роботодавець має першим потурбуватися про безпечні умови праці людей. Та чи завжди він це робить, чи завжди виконує вимоги законодавства щодо цього? За результатами перевірки виявлено, що роботодавці в цьому не завжди на висоті, контроль за усуненням виявлених порушень здійснюється неналежним чином, а інформація про системні грубі порушення вимог законодавства про безпеку виробництва просто відсутня.

Погодимось з тим, що робота із забезпечення охорони праці має носити системний характер. Чи завжди вона налагоджена саме так?

– Турбує те, що органами місцевого самоврядування цільові програми поліпшення стану безпеки, умов праці та виробничого середовища не розробляються. Це означає, що при затвердженні місцевих бюджетів не враховуються вимоги закону щодо обов’язкових обсягів фінансування заходів з охорони праці на підприємствах з місцевого бюджету. А якщо немає фінансування, тобто реальної підтримки, то стан безпеки праці не може не тривожити. Відсутність цільових програм не забезпечує також плановості та послідовності такої роботи.

Так, прокуратурою м. Сніжного встановлено, що Сніжнянською міською радою не затверджена цільова програма поліпшення стану безпеки, умов праці та виробничого середовища, чим порушено ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону праці». Крім того, у місцевому бюджеті на 2013 рік не передбачено фінансування з місцевого бюджету закладів витрат у розмірі 0,2% від фонду оплати праці, чим порушено ст. 19 зазначеного закону. За результатами проведеної перевірки внесено подання, яке розглянуто і задоволено. Аналогічні порушення виявлені Донецькою, Єнакіївською і Маріупольською прокуратурами, Мар’їнською, Добропільською та Селидівською міжрайонними прокуратурами.

Реалізуючи повноваження прокурора щодо координації дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та правоохоронних органів, стан додержання вимог законодавства про охорону праці, державного контролю і правозахисної діяльності у цій сфері розглянуто на міжвідомчій нараді керівників правоохоронних органів і органів виконавчої влади області.

Які конкретні заходи вжиті прокуратурою до порушників правил і норм промислової безпеки?

– Повільне виконання лікувально-профілактичними закладами обов’язків щодо інформування контролюючих органів про звернення громадян по медичну допомогу внаслідок травмування на виробництві, необізнаність працівників про державні соціальні гарантії при отриманні виробничих травм, про наслідки несвоєчасного і неякісного розслідування їх обставин, сприяє укриттю таких випадків.

Не використовуються повноваження профспілок щодо здійснення громадського контролю за додержанням законів про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці.

Реалізуючи повноваження прокурора щодо координації дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та правоохоронних органів, стан додержання вимог законодавства про охорону праці, державного контролю та правозахисної діяльності у цій сфері 28 вересня 2012 року розглянуто на міжвідомчій нараді керівників правоохоронних органів і органів виконавчої влади області під головуванням першого заступника прокурора області.

Прокуратура активізувала нагляд за додержанням законів у цій сфері. Насамперед нас цікавило виконання органами контролю покладених на них повноважень. За результатами проведених у 2012-2013 роках перевірок, до суду направлено 68 кримінальних справ про порушення у даній сфері, розпочато 20 кримінальних проваджень, до відповідальності притягнуто понад 200 посадових осіб органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, у тому числі 146 контролерів. Перевірками охоплені всі органи контролю, в тому числі обласного рівня, місцеві державні адміністрації й органи місцевого самоврядування.

– У цьому переліку виділяється одна цифра, один факт – «притягнуто до відповідальності… 146 контролерів» – тобто саме тих, хто має контролювати безпеку праці гірників. Будь ласка, прокоментуйте цей факт.

– Результати проведених в органах територіального управління Держгірпромнагляду в Донецькій області перевірок свідчать, що організація роботи управління здійснюється з порушенням Законів України «Про охорону праці», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині формальності проведення відповідних перевірок і повноти вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень, а також відсутності контролю за повним їх усуненням.

Органами Держгіпромнагляду не використовуються повноваження, передбачені ст. 33 Закону України «Про охорону праці» щодо координації роботи інших органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в галузі безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.

Аналіз роботи органів виконавчої дирекції Управління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Донецькій області свідчить про неповноту вжиття заходів щодо виявлення і попередження правопорушень у сфері охорони праці, формального підходу до проведення перевірок стану профілактики нещасних випадків, що підтверджується результатами прокурорських перевірок.

– На Ваш погляд, де дорогою до прокуратури губляться повідомлення про той чи інший нещасний випадок, що стався на шахті?

Якщо мова йде про укриття нещасних випадків, то варто зазначити, що не завжди сам потерпілий досить обізнаний у своїх правах, не досить наполегливо заявляє про бажання офіційно зареєструвати нещасний випадок, що з ним стався.

Крім того, враховуючи те, що однією з основних умов укриття нещасних випадків на виробництві є відсутність належної взаємодії між органами контролю та лікувальними закладами, обласній державній адміністрації, СЕС, ТУ Держгірпромнагляду, Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування доручено спільно вивчити стан виконання лікувально-профілактичними закладами порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 30.11.2011 року і розробити методичні рекомендації щодо його практичного застосування та здійснення контролю виконання.

Обласним органам виконавчої влади, що здійснюють контроль у сфері охорони праці, доручено розробити і ухвалити порядок планування та проведення спільних комплексних перевірок, започаткувати постійне їх проведення.

Якщо ж ми говоримо про контроль з боку прокуратури за станом досудового розслідування, то з метою ефективної взаємодії та координації зусиль, спрямованих на попередження порушень вимог законодавства України про охорону праці між Територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Донецькій області (далі – ТУ Держгірпромнагляду), органами прокуратури і внутрішніх справ з питань розгляду матеріалів перевірок, що містять інформацію про грубі порушення законодавства у сфері охорони праці, які мають ознаки кримінального правопорушення, за ініціативи прокуратури області у 2013 році розроблений спільний наказ з ТУ Держгірпромнагляду у Донецькій області, ГУ МВС України в Донецькій області про затвердження порядку передачі ТУ Держгірпромнагляду матеріалів з ознаками кримінального правопорушення у сфері безпеки виробництва.

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика