Практика відповідальності за порушення правил безпеки (на прикладі Австралії та США)

Федчун Татьяна-1

Тетяна Федчун

Практика закордонних держав, доводить, що підвищення штрафів дозволяє забезпечити зниження числа нещасних випадків на виробництві і втрати часу з причин аварій. До того ж, штрафи за кордоном досягають сотень тисяч доларів.

 

 

 

Найбільш жорсткі правила діють в Австралії.

Для підвищення безпеки на робочих місцях більшість австралійських адміністративно-територіальних одиниць ввели обов’язки в сфері виробничої безпеки і здоров’я, які передбачають накладення штрафних санкцій безпосередньо на директорів і на членів адміністративного керівництва компаній.

В 2003 році був прийнятий Закон про злочини (заподіяння смерті з необережності на робочому місці). Відповідно до цих поправок, роботодавець або вища посадова особа можуть бути засуджені за вбивство у випадку смерті працівника на робочому місці. Роботодавець буде нести кримінальну відповідальність, якщо причиною смерті працівника на роботі стали недбалість або необережність при забезпеченні виробничої безпеки і здоров’я, а також якщо причиною смерті працівника на роботі стали дія або бездіяльність посадової особи, відповідальної за забезпечення виробничої безпеки і здоров’я. Максимальні санкції, які можуть бути накладені на посадову особу у випадку смерті працівника на роботі, — штраф та/або позбавлення волі на строк до 20 років.

В Законі про злочини (заподіяння смерті з необережності на робочому місці) від 2003 року порушення вимог виробничої безпеки і здоров’я розглядається як порушення загальних норм кримінального права. Покарання, відповідно, буде накладене як за будь-яке інше вбивство зі строком тюремного ув’язнення до 20 років.

При накладенні штрафів проводиться розмежування між штрафами, які накладаються на фізичних осіб або підприємців без створення юридичної особи, і на корпорації або адміністративно-господарські одиниці державного сектору.

Максимальний штраф для фізичних осіб та підприємців без створення юридичної особи складає 200 тис. австралійських доларів, а для підприємств державного сектору — складає 600 тис. австралійських доларів.

 

США

В США з 1970 року діє Федеральний закон про промислову безпеку і здоров’я. В кожному із штатів також введені свої нормативні документи, в яких прописані вимоги до процедури проведення інспекцій умов праці і дотримання законодавства в сфері охорони праці.

Після перевірки, проведеної інспектором, і у випадку виявлення порушень, директор регіональної інспекції визначає, які статті яких нормативних актів були порушені і які пропонуються заходи покарання. Такі приписи видаються з тим, щоб проінформувати роботодавців і працівників про те, які вимоги були порушені, і про те, які дано терміни на усунення виявлених порушень.

За порушення вимог охорони праці, які не призвели до смерті працівника або не спричинили йому серйозну фізичну шкоду, передбачений штраф у розмірі 7 тис. $ за кожне порушення на розсуд інспектора. Санкції за подібні порушення можуть бути знижені до 95% в залежності від добросовісності роботодавця, статистики минулих порушень і розмірів підприємства. Якщо після корегування штраф складає менше 100 $, то штрафна санкція не застосовується.

У випадках суттєвої вірогідності того, що працівнику могли бути заподіяні тяжкі тілесні ушкодження або нещасний випадок міг привести до смерті, при тому, що роботодавець знав про таку вірогідність, в таких випадках накладається штраф в розмірі до 7 тис. $ за кожне порушення.

За кожне умисне порушення — роботодавець або знає про те, що його дії являються порушенням, або знає про існування небезпечних умов, але не приймає дій щодо усунення небезпеки, передбачений штраф до 70 тис. $.

Якщо роботодавець визнається винуватим у вчиненні умисного порушення вимог стандарту, яке призвело до загибелі працівника, до такого правопорушника застосовуються санкції у вигляді штрафу або позбавлення волі на строк до 6 місяців, або обидві санкції разом. Розмір штрафу складає від 250 тис. $ для посадової особи або 500 тис. $ для підприємства. Розмір штрафу встановлюється в судовому порядку.

У випадку нездатності роботодавця усунути виявлене порушення вимог охорони праці, на нього накладається штраф у розмірі до 7 тис. $ за кожен день неусунення порушення, починаючи з дати отримання припису.

Погрози інспектору або вчинення опору проведенню перевірки в будь-якій формі, залякування інспектора або втручання в хід перевірки є кримінальним злочином, за такі порушення передбачений штраф у розмірі не більше 5 тис. $ і тюремне ув’язнення на строк не більше 3 років.

Крім того, з 1977 року діє спеціальна галузева адміністрація по охороні праці. В цій адміністрації діє цілодобова гаряча лінія, на якій збираються скарги на порушення в сфері охорони праці. Незалежно від кого і як була отримана скарга (телефон, Інтернет, письмово тощо), вона є підставою негайної перевірки інспекторами; достатньо, щоб інформація містила відомості про місце і факт загрози здоров’ю людей. Показником результативності роботи адміністрації є щорічне зниження на 15% нещасних випадків на виробництві і скорочення за п’ять років на 50% втрат робочих днів з причини аварій.

 

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика