Розслідування НВ: Відокремлений виробничий підрозділ корпорації «ТАСКО»

А.С. Єсипенко, завідувач лабораторії ДУ «ННДІПБОП»

П О Д І Я

Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався зі збиральником металевих виробів Д. під час роботи з утилізації інертного виробу РГБ-60 (ін.) (навчальної глибинної бомби, призначеної для навчання та тренувань особового складу Військово-морського флоту з заряджання та розряджання пускових установок бойових кораблів і торпедних катерів). У процесі роботи жодних ускладнень з розгвинчуванням дев’ятнадцяти виробів не виникало.

Під час утилізації останнього виробу Д. поклав його в саморобний пристрій, зафіксував стяжним болтом і приступив до розгвинчування складових частин. Відкрутивши першу частину виробу за допомогою ланцюгового затискача, він приступив до розгвинчування другої його частини.

За допомогою затискача роз’єднати виріб не вдалося через сильне ущільнення різьбового з’єднання. Д. попросив напарника Ж. під’єднати кабель-подовжувач до мережі електропостачання, щоб за допомогою кутової шліфувальної машини («болгарки») розрізати та послабити різьбове з’єднання. Ж. під’єднав кабель-подовжувач до електромережі й попрямував до виходу із приміщення. Д. почав розрізати «болгаркою» різьбове з’єднання. На шляху до робочого місця Ж. почув звук, схожий на вибух петарди. Він побачив, що Д. лежав на землі.

Заступник начальника цеху П., перебуваючи поблизу караульного приміщення, почувши звук вибуху з боку зварювального поста, відразу побіг на місце події, де виявив Д. який лежав на землі на правому боці, при цьому в нього була відірвана ліва ступня. Він повідомив про нещасний випадок начальнику цеху К., який викликав швидку медичну допомогу. Щоб зупинити кровотечу, П. перетягнув ногу потерпілого паском.

Працівники швидкої медичної допомоги доправили Д. до Коростенської міської лікарні, де потерпілий від отриманих травм помер.

Відповідно до висновку експертної комісії Державного науково-дослідного інституту хімічних продуктів Державного концерну «Укроборонпром», причиною нещасного випадку став механічний вплив на корпус порохового заряду стартової ступені виробу РГБ-60 (ін.), що призвів до розігріву корпусу та спалахування пороху, який був відсутній під час розбирання попередніх виробів.

Відповідно до довідки Коростенського міжрайонного відділення Житомирського обласного бюро судово-медичної експертизи, причиною смерті Д. стали шок, переломи кісток тазу, ребер, нижніх кінцівок, розриви печінки, селезінки, ампутація лівої гомілки.

Відповідно до виписки з акта судово-токсикологічного дослідження, виданої судово-токсикологічним відділенням Житомирського обласного бюро судово-медичної експертизи, в крові та сечі Д. етиловий спирт не виявлено.

ПОРУШЕНО

Закон України «Про охорону праці»:

ст. 13. Управління охороною праці та обов’язки роботодавця

Роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі – акти підприємства), та встановлює правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Правила безпеки під час утилізації звичайних видів боєприпасів:

п. 2.1.1. Допуск посадових осіб, фахівців, працівників, що ведуть технологічний процес утилізації боєприпасів і їх елементів, до самостійної роботи, визначається згідно з Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 №15, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за №231/10511 (НПАОП-О.ОО- 4.12-05).

Посадова інструкція керівника служби охорони праці Корпорації «Таско»:

 п. 2.1. Керівник служби охорони праці:

Здійснює контроль за створенням безпечних і здорових умов праці на підприємстві, проведенням заходів у цій галузі, додержанням чинного законодавства, правил, стандартів, норм, положень, інструкцій з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту, охорони навколишнього середовища й вимог цивільного захисту, техногенної безпеки та цивільної оборони, за наданням робітникам установлених пільг і компенсацій за умовами праці.

Посадова інструкція начальника промислової дільниці – начальника відділу будівництва департаменту спеціальної техніки Корпорації «Таско»:

п. 2.3. Начальник промислової дільниці – начальник відділу будівництва зобов’язаний:

Забезпечувати технічно правильно експлуатацію устаткування та інших основних засобів, безпечні умови праці, а також своєчасне надання працівникам пільг за умовами праці. Здійснювати контроль за дотриманням технологічної та виробничої дисципліни, виконання вимог з охорони праці, техніки безпеки та пожежної безпеки на робочих місцях.

Функціональні обов’язки заступника начальника цеху виробничого підрозділу Корпорації «Таско»:

II. Заступник начальника цеху зобов’язаний виконувати такі роботи:

здійснення виробничого інструктажу робітників, проведення заходів щодо виконання правил охорони праці, техніки безпеки, технічної експлуатації обладнання та інструментів при роботі з боєприпасами, а також контроль за їх дотриманням;

підготовку цеху до виконання робіт із боєприпасами;

забезпечення розстановки робітників на робочих місцях;

контролювання дотримання технологічних процесів, оперативне виявлення та усунення причин їх порушення.

НЕ ЗАБЕЗПЕЧЕНО

Нещасний випадок на виробництві в Корпорації «Таско» став можливим в результаті недоліків у організації та проведенні робіт з охорони праці, а також порушення вимог безпеки під час проведення робіт з  утилізації інертного виробу РГБ-60 (ін.).

Вивчивши обставини нещасного випадку, матеріали розслідування, оглянувши місце нещасного випадку, опитавши свідків, комісія прийняла рішення, що:

Директор департаменту спецтехніки Корпорації «Таско» не забезпечив:

• виконання вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці».

Керівник служби охорони праці Корпорації «Таско» не забезпечив:

• виконання вимог п. 2.1 Посадової інструкції керівника служби охорони праці Корпорації «Таско».

Начальник промислової дільниці – начальник відділу будівництва департаменту спеціальної техніки Корпорації «Таско» не забезпечив:

• виконання вимог п. 2.3 Посадової інструкції.

Начальник цеху виробничого підрозділу Корпорації «Таско» не забезпечив:

• виконання вимог п.2.1.1 Правил безпеки під час утилізації звичайних видів боєприпасів (НПАОП 29.6-1.01-07).

Заступник начальника цеху виробничого підрозділу Корпорації «Таско» не забезпечив:

• виконання вимог розділу II Функціональних обов’язків заступника начальника цеху виробничого підрозділу Корпорації «Таско».

Комментарии закрыты.

Яндекс.Метрика