Розслідування НВ: ПП «АВТОТРАНСКОМ»

А. С. Єсипенко, завідувач лабораторії ДУ «ННДІПБОП»

ПОДІЯ

Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався з водієм автотранспортних засобів ПП «Автотранском» В. під час проведення зливо-наливних операцій з метою перевірки точності відпуску пального через стояки автоналиву (м. Львів, Личаківський район, Львівська область).

Наказом по підприємству за В. закріплено автомобіль МАЗ 5334, що являє собою двосекційний паливовоз. Технічний стан автомобіля перевірено у ТзОВ «Автотранс ДІК» і, згідно з протоколом №00003-07695-13, визнано технічно справним.

На проведення зливо-наливних операцій під час перевірки точності відпуску пального через стояки автоналиву на дільниці Ужгородська нафтобаза, директор ПП «Нафтотермінал» видав відповідне розпорядження. Начальник сектору Закарпатського регіону ПП «Нафтотермінал» Гудима І. П. надав начальнику автоколони №6 ПП «Автотранском» Газуді B. C. замовлення на виділення паливовоза для проведення зливо-наливних операцій під час перевірки точності відпуску пального через стояки автоналиву на дільниці Ужгородська нафтобаза (далі – зливо-наливні операції). У замовленні зазначено, що дату і час подачі паливовоза на дільницю буде повідомлено додатково. Дане замовлення не погоджено з ПП «Автотранском», відмітка про марку, модель і державний номер автомобіля відсутня.

У суботу Газуда B. C. вийшов на роботу, провів техогляд чотирьох палививозів, видав водіям подорожні листи. Із пояснень Газуди B. C., на цей день начальник автоколони завдання В. не давав.

Зі слів охоронника Прокопів В. М., у приміщення для чергування зайшов водій В. і сказав, що має роботу, після чого пішов на територію нафтобази, де його зустрів начальник сектору ПП «Нафтотермінал» Гудима І. П. і запропонував взяти участь у проведені зливо-наливної операції. В. погодився, не отримавши на це вказівки керівництва. Зі слів Газуди B. C., водії мають вільний доступ до автомобілів, ключі постійно знаходяться у них. Крім В., до виконання даної операції були залучені шість працівників ПП «Нафтотермінал». Перед початком роботи Гудима І. П. провів зі всіма працівниками (окрім В.) цільовий інструктаж та видав наряд-допуск №16 на проведення газонебезпечних робіт, що ставить під сумнів факт оформлення наряду-допуску до настання нещасного випадку. Згідно з наряд-допуском, відповідальним за проведення роботи був Гудима І. П. Крім цього, працівники (окрім В.) були проінструктовані згідно з Виробничою інструкцією з виконання технологічних операцій під час проведення метрологічної атестації систем автоматизованого управління відпуском нафтопродуктів на дільницях (нафтобазах) ПАТ «Концерн Галнафтогаз» (СУАН-3)». Після цього працівники розпочали перевірку точності відпуску пального через стояки автоналиву. Коли обидві секції цистерни були заповнені, В. поїхав на місце зливу нафтопродукту біля зливної естакади до зливного колектора. Переїхавши на місце зливу нафтопродуктів, не поставивши повністю автомобіль на бетонну площадку, не вимкнувши двигун автомобіля та не заземливши його, працівники приступили до монтажу траси зливу. В цей час вони почули «ревіння» двигуна і сильні вихлопи з глушника автомобіля, після другого вихлопу виникло загоряння між кабіною та цистерною, де знаходився водій В. Працівники почали гасити полум’я на водії, а потім пожежу вогнегасником. Щоб вимкнути двигун автомобіля, вони обрізали трубки подачі пального з бака до двигуна, обрізали силові кабелі від акумуляторів до стартера і зняли акумулятори, однак двигун продовжував працювати. Потім підняли кабіну паливовоза, зняли повітряний фільтр і перекрили ганчіркою доступ повітря в двигун. Після цього двигун зупинився. На місце події викликали швидку медичну допомогу.

ПОРУШЕНО

1. Абзац 10 ч. 2 ст. 13. Закону України «Про охорону праці»: роботодавець «…здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, … виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці».

2. Правила технічної експлуатації й охорони праці на нафтобазах: п. 7.16.1. Для запобігання виникнення небезпечних іскрових розрядів з поверхні обладнання, нафти та нафтопродуктів, а також з тіла людини, необхідно передбачити (з урахуванням особливостей виробництва) такі заходи для забезпечення стікання заряду статичної електрики:

–       зниження інтенсивності генерації заряду статичної електрики;

– улаштування заземлення обладнання та комунікацій, а також забезпечення постійного електричного контакту тіла людини із заземленням;

–         зменшення питомого об’ємного та поверхневого електричного опору;

–         використання радіозахисних, індукційних та інших нейтралізаторів.

3. Правила з техніки безпеки і промислової санітарії при експлуатації нафтобаз і автозаправних станцій:

–п. 1.3.2. Робітники сторонніх організацій, які працюють на території діючого підприємства, зобов’язані також проходити вступний інструктаж з техніки безпеки. Інструктаж на робочому місці для них проводять інженерно-технічні співробітники сторонніх організацій;

– п. 2.6.2. Водії автоцистерни повинні бути проінструктовані (із записом в журналі та видачею посвідчення) про правила техніки безпеки на території нафтобаз, автоналивних естакад при наливі та зливі нафтопродуктів.

4. П. 2.10. Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт (НПАОП 0.00-5.11-85): відповідальний за проведення газонебезпечних робіт зобов’язаний:

– провести інструктаж виконавців щодо правил безпечного проведення робіт і порядку евакуації потерпілого з небезпечної зони;

– контролювати виконання виконавцями заходів, що передбачені в наряді-допуску або в інструкціях щодо робочих місць.

4. Виробнича інструкція з виконання технологічних операцій під час проведення метрологічної атестації систем автоматизованого управління відпуском нафтопродуктів на дільницях (нафтобазах) ПАТ «Концерн Галнафтогаз» (СУАН-3):

– п. 3.3. р. 7. Після зупинки транспортного засобу водій вимикає запалювання та заземляє автоцистерну за допомогою гнучкого шнура заземлення.

5. Посадова інструкція начальника автоколони ПП «Автотранском»:

– пп. 2 п. 9. Здійснювати контроль за технічним станом автомобілів, організовувати їх випуск на лінію, не допускати випуск на лінію та роботу технічно несправних транспортних засобів, допуск до роботи на лінії водіїв, які не пройшли спецмедслужбу, забезпечити виконання режиму праці та відпочинку водія;

– пп. 5 п. 9. Здійснювати виробничий інструктаж водіїв, контролювати виконання ними виробничої та трудової дисципліни, дотримуватися правил дорожнього руху, охорони праці та техніки безпеки.

6. Посадова інструкція начальника сектору Закарпатського регіону ПП «Нафтотермінал»:

– п. 1.2. р. 2. Основні функції (обов’язки) і задачі посади: забезпечити виконання і дотримання на дільниці вимог норм та правил з охорони праці, техніки безпеки, пожежної та техногенної безпеки, виробничої санітарії, охорони навколишнього середовища, правил технічної експлуатації нафтобаз, правил технічної експлуатації та правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

НЕ ЗАБЕЗПЕЧЕНО

Нещасний випадок на виробництві в ПП «Автотранском» стався в результаті недоліків в організації та проведенні роботи з охорони праці, а також порушення вимог безпеки щодо виконання робіт перевірки точності відпуску пального через стояки автоналиву на дільниці Ужгородська нафтобаза.

Вивчивши обставини нещасного випадку, матеріали розслідування, оглянувши місце нещасного випадку, опитавши свідків, комісія дійшла висновку, що:

– директор ПП «Нафтотермінал» Нікельський І. Б. не забезпечив дотримання вимог:

• абзацу 10 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

• п. 7.16.1 Правил технічної експлуатації й охорони праці на нафтобазах.

– начальник сектору Закарпатського регіону ПП «Нафтотермінал» Гудима І. П. не забезпечив дотримання вимог:

• п. 7.16.1 Правил технічної експлуатації й охорони праці на нафтобазах;

• п. 2.10. Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт;

• п. 2.6.2. Правил з техніки безпеки і промислової санітарії при експлуатації нафтобаз і автозаправних станцій;

• п. 1.2. р. 2 Посадової інструкції начальника сектору Закарпатського регіону ПП «Нафтотермінал»;

• п. 3.3. Виробничої інструкції з виконання технологічних операцій під час проведення метрологічної атестації систем автоматизованого управління відпуском нафтопродуктів на дільницях (нафтобазах) ПАТ «Концерн Галнафтогаз» (СУАН-3).

– начальник автоколони №6 ПП «Автотранском» Газуда В. С. не забезпечив дотримання вимог:

• пп. 2 та 5 п. 9 Посадової інструкції начальника автоколони ПП «Автотранском»;

• п. 1.3.2 Правил з техніки безпеки і промислової санітарії при експлуатації нафтобаз і автозаправних станцій.

– директор ПП «Автотранском» Кеніз О. В. не забезпечив дотримання вимог:

• абзацу 10 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про охорону праці».

 

Члени комісії мали зустріч з членами сім’ї потерпілого, під час якої роз’яснили їм їх права відповідно до чинного законодавства.

Комментарии закрыты.

Яндекс.Метрика