ФРУ підтримує законопроект, що захищає бізнес від свавілля силовиків

Федерація роботодавців України підтримує законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання тиску правоохоронних органів на бізнес», схвалений минулого тижня на засіданні Кабміну й направлений до Верховної Ради.

«Головне завдання законопроекту — розширення прав суб’єктів господарювання під час проведення прокурорами та слідчими досудового розслідування, — підкреслює експерт Федерації, заступник голови Комітету ФРУ з питань захисту бізнесу та прав власності Олег Вачаєв. – На жаль, досі Кримінальний процесуальний кодекс України не дає підприємцям оптимального обсягу прав при проведенні обшуків, вилученні документів й комп’ютерної техніки. Що, звичайно, нерідко призводить до зловживань з боку правоохоронців, зокрема, безпідставної зупинки підприємств, оскільки вони почуваються безкарними».

Отже, на думку Федерації, безумовно корисними для бізнесу є, по-перше, норми законопроекту щодо обов’язкової відеофіскації обшуків – у противному випадку дії та обставини проведення даної слідчої дії не можуть використовуватися в якості доказів здійснення кримінального правопорушення. Вони будуть вважитися недопустимими.

Корисною для суб’єктів господарювання є також норма, згідно якої прокурорам та слідчим забороняється тимчасове вилучення комп’ютерної техніки, натомість у них з’являється обов’язок робити копії необхідної інформації з неї. Більше того, при зверненні до слідчого судді з метою отримання тимчасового доступу до речей і документів, правоохоронці будуть зобов’язані обґрунтувати необхідність вилучення не тільки оригіналів але й копій документів.

За наполяганням Федерації роботодавців України, експерти якої безпосередню участь у розробці законопроекту, до документу включено норму про те, що особа, у приміщенні якої проводиться обшук, буде мати право користуватися правовою допомогою адвоката на будь-якій стадії проведення такої слідчої дії. Якщо адвокат недопущений, зібрані докази будуть вважатися недопустимими.

Також представники бізнесу, чиї права обмежуються під час досудового розслідування, але не мають процесуального статусу (їм не вручено підозру або обвинувальний акт), отримають право звернутися до прокурора або слідчого судді зі скаргою або клопотанням перевірити дотримання розумних строків розслідування кримінального провадження.

Крім того, ФРУ підтримує норму законопроекту про розширення участі бізнес-спільноти у громадському контролі над правоохоронними органами. Адже Кабміну пропонується утворити комісію, яка буде складатися з представників органів державної влади, бізнес-омбудсмена, бізнес-асоціацій, яка буде видавати рекомендації керівництву правоохоронних органів про притягнення до відповідальності недобросовісних слідчих та прокурорів.

Виходячи з цих міркувань, 13 листопада, на робочій нараді під головуванням прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник підтримав законопроект. Сьогодні ФРУ звернулася до кожного народного депутата України з проханням оперативно розглянути законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання тиску правоохоронних органів на бізнес» на засіданні профільного парламентського Комітету та після обговорення в сесійній залі прийняти його вже цього пленарного тижня.

Комментарии закрыты.

Яндекс.Метрика